» سلامت » توصیه های دارویی در سفر
توصیه های دارویی در سفر
سلامت

توصیه های دارویی در سفر

تیر 14, 1401 زمان مطالعه: 1 دقیقه 6082

 

ممکن است در ایام تعطیلات عید، دسترسی شما به داروخانه های روزانه به دلیل تعطیلی آنها مقدور نباشد ولی همیشه داروخانه های شبانه روزی و برخی داروخانه هایی که ملزم به باز بودن داروخانه به صورت شیفت از پیش تعیین شده میباشند قابل دسترسی هستند.

لذا باید توجه کرد:

چنان چه شما و یا بستگانتان دارویی را به صورت مرتب مصرف میکنید مطمئن شوید دارو را به حد نیاز و تا پایان تعطیلات و ضمن سفر در اختیار دارید. چرا که بسیاری از داروها مانند داروهای ضد تشنج داروهای بیماری های قلبی داروهای ضد پرفشاری خون داروهای خاص مانند بیماران پیوند کلیه MS داروهای ضدافسردگی و اختلالات عصبی داروهای ضد دیابت و چربی خون و برخی داروهای مسکن و همچنین آنتی بیوتیک ها باید مرتب مصرف شوند و قطع ناگهانی این داروها بیمار را دچار مشکل خواهد کرد.

چنان چه ضمن حرکت اتومبیل قطار، کشتی و یا هواپیما دچار سرگیجه و حالت تهوع میشوید به خاطر داشته باشید در افراد بزرگسال با مصرف ۱ یا ۲ قرص ۵۰ میلی گرمی دیمن هیدرینات نیم ساعت قبل از شروع سفر و تکرار یک قرص هر ۴ تا ۶ ساعت یک بار  در طی سفر میتوان عوارض ناشی از حرکت تهوع و سرگیجه را برطرف کرد باید توجه داشت که در طول ۲۴ ساعت نباید بیشتر از ۸ عدد قرص مصرف شود. در صورت بارداری یا شیردهی با داروساز یا پزشک مشورت نمایید.

چنان چه به امارات متحده عربی دبی شارجه ابوظبی) سفر می کنید از همراه بردن داروهای آرامبخش مانند داروهای دیازپام اگزازپام لورازپام و…. داروهای مسکن کدئین دار مانند استامینوفن کدئین اکسپکتورانت کدئین و رکیبات روانگردان جدا اجتناب نمایید. بر اساس قوانین این کشور، متهمین به حمل این داروها با مجازات سنگینی مواجه خواهند بود در صورت نیاز به مصرف این داروها نسخه پزشک معالج را همراه داشته باشید و یا نسبت به جایگزینی داروها با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

چنان چه به برخی از کشورهای آفریقایی و یا آسیایی سفر می کنید مطمئن شوید که آیا تزریق واکسن خاصی مانند مننژیت و یا تب زرد پیش از سفر مورد نیاز است یا خیر.

جهت پیشگیری از گزش حشرات در محیط های گرم و مرطوب و استوایی پشه بند حشره کشهای خانگی و یا پماد و اسپری دافع حشرات همراه داشته باشید.

همراه داشتن جعبه کمکهای اولیه، خصوصا در مورد خانواده هایی که فرزند خردسال دارند همچنین همراه داشتن شیر خشک شیرخوار درجه تب داروهای بدون

نسخه مانند شربت تب بر شربت سرماخوردگی قطره و یا شربت مولتی ویتامین و آهن پماد سوختگی پنبه و گاز استریل و دیگر داروهایی که کودک در حال مصرف می باشد در طی سفر ضروری میباشد.

-نحوه نگهداری داروها را از دکتر داروساز هنگام تحویل گرفتن دارو از داروخانه بپرسید. بهتر است یک کپی از نسخه پزشک خود را به همراه داشته باشید.

هیچ گاه داروهای خود را در اتومبیلی که زیر نور آفتاب پارک شده است و یا در شیشه عقب اتومبیل حتی در زمستان قرار ندهید. داروهای یخچالی را در ظروف مخصوص و همراه با یخ و یا در داخل ظروف خنک کننده حمل نمایید.

دارو را در شیشه یا قوطی اصلی خود نگه دارید. بهتر است دارو نزد خودتان باشد نه داخل چمدان چرا که از خواب آور نبودن آن اطمینان حاصل نمایند. داروهایی امکان گم شدن چمدان یا قرار گرفتن آن در محیط های خیلی سرد یا خیلی گرم وجود دارد.

در خصوص بیماران دیابتی که انسولین تزریق می کنند توجه به موارد زیر در هنگام سفر ضروری میباشد

۱ فراهم نمودن انسولین و داروهای مصرفی و سرنگ برای تمام مدت سفر

۲ همراه داشتن دستگاه یا نوار کنترل قندخون قند حبه ای نبات بیسکوئیت و آب میوه برای درمان کاهش احتمالی قند خون

همراه داشتن میان وعده مناسب مانند میوه و ساندویچ کوچک

در خصوص بیماران مبتلا به فشار خون بالا بهتر است

دستگاه فشار سنج و داروهای مصرفی همراه بیمار باشد و از مصرف مواد غذایی حاوی نمک مانند آجیل و تنقلات و مواد غذایی چرب خودداری شود.

آب بهترین آشامیدنی برای مصرف داروها می باشد.

رانندگان وسایل نقلیه لازم است قبل از مصرف دارو است دارو نزد خودتان باشد نه داخل چمدان چرا که از خواب آور نبودن آن اطمینان حاصل نمایند. داروهایی مانند آنتی هیستامین ها و ترکیبات ضدافسردگی و آرام بخش و همچنین قرصهای سرماخوردگی عموما خواب آور هستند چنان چه ضروری بود که این داروها مورد استفاده قرار گیرند بهتر است پس از مصرف حداقل به مدت ۴ ساعت پس از مصرف از رانندگی خودداری شود.

***به طور کلی در صورت نیاز می توانید سوالات خود را در زمینه اطلاعات دارویی و موارد مسمومیت با موضوعات ذیل و با کارشناسان مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم به شماره تلفن ۱۹۰ در میان بگذارید

نحوه نگهداری و مصرف صحیح داروها

تداخل مصرف همزمان داروها با هم و با مواد غذایی مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی

عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها

سازگاری و نحوه اختلاط داروهای تزریقی

مسمومیت با داروها سموم و مواد شیمیایی گیاهان و گازهای سمی گزیدگی ها

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

SunMehraban

SunMehraban

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت